Wdrożenie 5S

Wdrożenie 5S

Strona główna » Aktualności » Wdrożenie 5S
Wdrożenie 5S

W związku z tym, iż firma Ba-Ta znajduje się na terenach byłej Poznańskiej Fabryki łożysk Tocznych – obecnie należących do SKF Polska, wymagane jest wdrożenie systemu 5S. Jest to metoda zarządzania, która stawia za nadrzędny cel wizualną, uporządkowaną organizację stanowiska pracy. System ten ułatwia identyfikację i eliminację marnotrawstwa. Podstawą 5S są pomysły wszystkich pracowników, dlatego wymaga to od nich dużego zaangażowania. 5S oparte jest na 5 filarach:

  1. 1S – Sortowanie (jap. Seiri)
  2. 2S – Systematyka (jap. Seiton)
  3. 3S – Sprzątanie (jap. Seiso)
  4. 4S – Standaryzacja (jap. Seiketsu)
  5. 5S – Samodyscyplina (jap. Shitsuke).

Wprowadzenie do organizacji zmian w zakresie 5S daje lepszą organizację czasu pracy, stworzenie i utrzymanie dobrze zorganizowanego i bezpiecznego stanowiska pracy, tak aby wszystko było na swoim miejscu i było miejsce dla wszystkiego. Porządek na miejscu pracy oznacza większą efektywność, ponieważ dużo czasu marnujemy na „poszukiwaniu” zagubionego narzędzia, długopisu na biurku albo potrzebnego dokumentu. Wdrożenie 5S rozwiąże ten problem, gdyż na stanowisku, w którym funkcjonuje 5S, wszystkie potrzebne przedmioty znajdują się na swoim miejscu, niepotrzebnych nie ma. Uporządkowane miejsce pracy jest bezpieczniejsze. Eliminujemy rzeczy zbędne na stanowisku pracy.

Rzeczy, które są nam potrzebne znajdują się na wyznaczonych miejscach. Zmniejszamy zatem liczbę zagrożeń dla pracownika. Porządek na miejscu pracy zapewnia wygodę i ergonomię. Przy wdrożeniu 5S zwracamy uwagę, aby przedmioty potrzebne były na swoim miejscu. Położenie narzędzi pracy i elementów wyznacza się w sposób ergonomiczny. Zasady te mają na celu zmniejszyć liczbę błędów, podnieść wydajność pracy, ułatwić organizację pracy i zaangażować pracowników w sprawy firmy. Obecnie firma Ba-Ta jest  na etapie uzyskania 4S.

Zobacz również
inne wątki z tej kategorii
Maszy pytania?
Odpowiemy tak szybko jak jest to możliwe

Rzetelność wobec Klientów

uznajemy za warunek stabilności naszej Firmy

Przewiń na górę